OM OSS

Vi tror på kunskap, kommunikation och affärsmässighet som grunden för den ideala leveransen. Vi vill visa att även små företag kan leverera stort. Qreo strävar genom flexibilitet och med engagemang efter att i alla lägen vara kundens intressebärare och förstahandsval av konsulter inom VVS och el.
Vi gör det för er och vi gör det med ansvar. 

VÅR HISTORIA

Qreos historia tar sin start år 2013 då företaget Qreo Broberg AB grundades av Björn Broberg. Björn har en bakgrund både som VVS-konstruktör och programmerare. Björn startade sin karriär på Theorells ingenjörsbyrå i Uppsala. Parallellt med detta växte hans intresse för CAD och han valde att utbilda sig inom IT och tog 1992 examen från Datavetenskapliga linjen vid Uppsala universitet. Som examensarbete utvecklade han det första tredimensionella CAD-verktyget för ventilation med integrerade beräkningar, vilket fick namnet CADvent. CADvent köptes 1997 av Lindab.

Björn fick ansvar för Lindabs IT-satsning och tog så småningom plats i Lindab Ventilations ledningsgrupp. Under tiden knöts mer och mer kontakter med entreprenadbolag som nyttjade CADvent och Björn kunde med de resurser som fanns inom Lindab bygga tekniska lösningar där det som ritades i CADvent kunde produceras i verkstad utan någon extra handpåläggning. Detta var innan begreppet BIM var uppfunnet.

Qreo_stockholm_grupp.jpg

Qreo Stockholm

Webready_group1.jpg

Qreo Syd

Björn gick 2009 vidare till en anställning hos företaget Sydtotal i Malmö. Där jobbade han med utvecklingen av företagets affärssystem CAMvent, vilket var direkt kopplat till CADvent.

Här implementerade Björn en arbetsmetodik vilken ökade effektiviteten och lönsamheten i bolaget genom att alla använde samma system, hade full kontroll på projekten och att informationen som skapades inom konstruktionsavdelningen i CADvent kunde lyftas in i kalkylprogram vidare till offert och till produktion. Genom arbetet med CAMvent föddes idén till att utveckla ett komplett projektsystem – ordning och reda!

År 2013 startades alltså Qreo. Björn ville då jobba med VVS-projektering i egen regi och samtidigt utveckla sitt nya affärssystem Organizer. Organizer är ett modernt projektsystem som innehåller allt som behövs för hantering av projektbaserade arbeten inom bygg- och installationsbranschen. Du kan läsa mer om Organizer HÄR.

Under 2016 startade Robin Johansson sin karriär på Qreo och han har med sin kunskap och energi lyft företaget till en ny nivå. Hösten 2019 rekryterades Rasmus Ahl i Stockholm för att med sin erfarenhet och sitt engagemang starta Qreo Stockholm. Under sensommaren 2020 startade Qreo El sin verksamhet.

 
 

PERSONAL

Syd
Bjorn_Webready3.jpg

Björn Broberg

VD

VVS/IT

+46 70 147 47 49

bjorn@qreo.se

Robin_Webready3.jpg

Robin Johansson

VVS

+46 72 240 71 00

robin@qreo.se

Jens_Webready.jpg

Jens Jansson

VVS

+46 72 743 29 92

jens@qreo.se

IMG_2280-1.png

Jan Lindelöv

VVS


+46 79 301 12 25

jan@qreo.se

Max_Webready_edited.jpg

Max Waern

VVS

+46 70 351 01 14

max@qreo.se

Nils_Webready.jpg

Nils Svensson

VVS

+46 76 812 39 80

nils@qreo.se

Fredrik_Webready1.jpg

Fredrik Liljedahl

VVS


+46 10 196 09 09

fredrik@qreo.se

Stockholm
Rasmus_Webready.jpg

Rasmus Ahl

VD Qreo Stockholm/VVS

+46 70 201 52 51

rasmus@qreo.se

Christopher_Webready2.jpg

Christopher Thoms

VVS

+46 72 897 89 19

christopher@qreo.se

DSC_9529.JPG

Madeleine Frödin

VVS

+46 70 728 85 99

madeleine@qreo.se

Anna.png

Anna Runebert

VVS

+46 70 685 43 45

anna@qreo.se

Johan.png

Johan Lindblom

VVS

+46 73 500 39 53

johan@qreo.se

El
Glenn_Qreo.jpg

Glenn Persson

EL

+46 76 041 12 25

glenn@qreo.se

IMG_2291-1.png

Joakim Nilsson

EL


+46 76 104 19 06

joakim@qreo.se

Ekonomi/Administration
Maria_Webready1.jpg

Maria Liljedahl

Ekonomi

+46 10 196 09 09

maria@qreo.se

 

JOBBA HOS OSS

Vill du bli en del av vårt team?

Vår verksamhet växer och vi söker fler drivna och engagerade medarbetare, som vill hjälpa oss att fortsätta utvecklas. Välkommen att söka våra lediga tjänster nedan eller skicka en spontanansökan!

Miljo2_webready.jpg
LEDIGA TJÄNSTER

Just nu söker vi...

KONTAKT

info@qreo.se
Tel: 010 - 196 09 09

Ängelholm

Fibulavägen 12 
262 74 Ängelholm

angelholm@qreo.se

Malmö

Adelgatan 9
211 22 Malmö

malmo@qreo.se

Stockholm

Gävlegatan 12A
113 84 Stockholm

stockholm@qreo.se