OM OSS

Vi tror på kunskap, kommunikation och affärsmässighet som grunden för den ideala leveransen. Vi vill visa att även små företag kan leverera stort. Qreo strävar genom flexibilitet och med engagemang efter att i alla lägen vara kundens intressebärare och förstahandsval av konsulter inom VVS och el.
Vi gör det för er och vi gör det med ansvar. 

VÅR HISTORIA

Qreos historia tar sin start år 2013 då företaget Qreo Broberg AB grundades av Björn Broberg. Björn har en bakgrund både som VVS-konstruktör och programmerare. Björn startade sin karriär på Theorells ingenjörsbyrå i Uppsala. Parallellt med detta växte hans intresse för CAD och han valde att utbilda sig inom IT och tog 1992 examen från Datavetenskapliga linjen vid Uppsala universitet. Som examensarbete utvecklade han det första tredimensionella CAD-verktyget för ventilation med integrerade beräkningar, vilket fick namnet CADvent. CADvent köptes 1997 av Lindab.

Björn fick ansvar för Lindabs IT-satsning och tog så småningom plats i Lindab Ventilations ledningsgrupp. Under tiden knöts mer och mer kontakter med entreprenadbolag som nyttjade CADvent och Björn kunde med de resurser som fanns inom Lindab bygga tekniska lösningar där det som ritades i CADvent kunde produceras i verkstad utan någon extra handpåläggning. Detta var innan begreppet BIM var uppfunnet.

Björn gick 2009 vidare till en anställning hos företaget Sydtotal i Malmö. Där jobbade han med utvecklingen av företagets affärssystem CAMvent, vilket var direkt kopplat till CADvent. Här implementerade Björn en arbetsmetodik vilken ökade effektiviteten och lönsamheten i bolaget genom att alla använde samma system, hade full kontroll på projekten och att informationen som skapades inom konstruktionsavdelningen i CADvent kunde lyftas in i kalkylprogram vidare till offert och till produktion. Genom arbetet med CAMvent föddes idén till att utveckla ett komplett projektsystem – ordning och reda!

År 2013 startades alltså Qreo. Björn ville då jobba med VVS-projektering i egen regi och samtidigt utveckla sitt nya affärssystem Organizer. Organizer är ett modernt projektsystem som innehåller allt som behövs för hantering av projektbaserade arbeten inom bygg- och installationsbranschen. Du kan läsa mer om Organizer HÄR.

Under 2016 startade Robin Johansson sin karriär på Qreo och han har med sin kunskap och energi lyft företaget till en ny nivå. Hösten 2019 rekryterades Rasmus Ahl i Stockholm för att med sin erfarenhet och sitt engagemang starta Qreo Stockholm. Under sensommaren 2020 startade Qreo El sin verksamhet.

 
 

PERSONAL

Ängelholm

Björn Broberg

VD Qreo Syd/VVS/IT

M: +46 70 147 47 49

E: bjorn@qreo.se

Robin Johansson

VVS

M: +46 72 240 71 00

E: robin@qreo.se

Glenn Persson

El

M: +46 76 041 12 25

E: glenn@qreo.se

Max Waern

VVS


T: +46 70 351 01 14

E: max@qreo.se

John Valentin

VVS


M: +46  70 930 78 51

E: john@qreo.se

Nils Svensson

VVS


M: +46 76 812 39 80

E: nils@qreo.se

Fredrik Liljedahl

VVS


M: +46 70 210 83 23

E: fredrik@qreo.se

Maria Liljedahl

Ekonomi

M: +46 73 951 46 67

E: maria@qreo.se

Ludde

Kontorshund

Malmö

Jens Jansson

VVS

M: +46 72 743 29 92

E: jens@qreo.se

Stockholm

Rasmus Ahl

VD Qreo Stockholm/VVS

M: +46 70 201 52 51

E: rasmus@qreo.se

Christopher Thoms

VVS

M: +46 72 897 89 19

E: christopher@qreo.se

Madeleine Frödin

VVS

M: +46 70 728 85 99

E: madeleine@qreo.se

 

JOBBA HOS OSS

Vill du bli en del av vårt team?

Vår verksamhet växer och vi söker fler drivna och engagerade medarbetare, som vill hjälpa oss att fortsätta utvecklas. Välkommen att söka våra lediga tjänster nedan eller skicka en spontanansökan!

LEDIGA TJÄNSTER

Just nu söker vi...

 

KONTAKT

Förfrågan

För frågor eller offertförfrågan, fyll i formuläret nedan eller kontakta oss via informationen till höger.

Kontakta oss

info@qreo.se
Tel: 010 - 196 09 09

Ängelholm

Fibulavägen 12 
262 74 Ängelholm

angelholm@qreo.se

Malmö

Adelgatan 9
211 22 Malmö

malmo@qreo.se

Stockholm

Gävlegatan 12A
113 84 Stockholm

stockholm@qreo.se 

© 2020 Qreo AB

  • LinkedIn
  • Facebook
Qreo_Logo1.png